Zgodnie ze Statutem § 17 zarejestrowanym 02 lipca 2002 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie, Rada Regencyjna zwołała VI Krajowy Zjazd Delegatów UPUM, który odbył się 22 kwietnia 2023 r. w hotelu „JASEK" we Wrocławiu.
Na zjazd przybyło 68 delegatów z województwa: pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, śląskiego i dolnośląskiego. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, odbyła się uroczysta część zjazdu. Uchwałą Konwentu Szlachty i Arystokracji w RP na podstawie Statutu UPUM §11 pkt. 4 za wybitne zasługi dla ojczyzny i Unii podwyższenie tytułu otrzymało 14 osób.
- Szczegóły
Czytaj więcej: VI Krajowy Zjazd Delegatów UPUM - 22 kwietnia 2023 r.
Założenia ideowo-programowe UPUM
Unia Polskich Ugrupowań Monarchistycznych posiada osobowość prawną. Jest organizacją niezależną, niepodzielną i niezbywalną. Unia jest ugrupowaniem politycznym o profilu liberalno-konserwatywnym, zrzeszającym spadkobierców rodów szlacheckich i arystokratycznych, a także polskich patriotów nurtu niepodległościowego.
Dotychczasowe elity rządzące Polską, wywodzące się z różnych nurtów politycznych nie zawsze chciały i potrafiły kierować się w swoich poczynaniach interesem polskiej racji stanu. Przez takie działania sytuacja, w jakiej znalazło się polskie państwo i naród, jest wysoce niekorzystna i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz pozycji Polski w Europie i na świecie.
Celem Unii Polskich Ugrupowań Monarchistycznych jest przywrócenie w Polsce monarchii konstytucyjnej jako gwaranta trwałości państwa suwerennego, bezpiecznego, dobrze rządzonego i zamożnego.
Przez uczestnictwo w kampaniach politycznych związanych z wyborami na różnych poziomach władzy: do organów Unii Europejskiej, a także do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej oraz polskiego samorządu terytorialnego zamierzamy zrealizować nasz cel, jakim jest uzyskanie realnego wpływu na rządy w kraju poprzez uczestnictwo w jej organach władzy.
Uważamy, że tylko aktywne uczestnictwo w organach władzy może zapewnić możliwość skutecznego wprowadzenia reform zgodnych z celami programowymi Unii Polskich Ugrupowań Monarchistycznych i będących w interesie polskiej racji stanu.
Realizacja celu społeczno-gospodarczego UPUM umożliwi osiągnięcie wysokiej jakości życia w Polsce i pozwoli oddalić takie negatywne zjawiska nękające wielu Polaków jak bezrobocie, ubóstwo, bezdomność czy brak perspektyw. Dzięki temu przywrócimy ludziom wiarę w teraźniejszość i przyszłość, pewność jutra, zaufanie do władzy, a tym samym radość, sens życia i poczucie wartości.
Nasze założenia ideowo-programowe wskazujące cel społeczno-gospodarczy opierają się na sześciu filarach: humanistycznych wartościach, suwerenności i tożsamości narodowej Polski i jej silnej pozycji międzynarodowej, praw obywatelskich, spójnych założeniach ustrojowych dobrze rządzonego państwa, zdrowej i konkurencyjnej gospodarki oraz wysokiej jakości życia.
Sześć filarów założeń ideowo programowych
Unia Polskich Ugrupowań Monarchistycznych we współpracy z innymi ugrupowaniami
o podobnych założeniach programowych będzie dążyła do restytucji arystokracji duchowej jako ponadczasowej siły państwotwórczej.
I. Humanistyczne wartości
- Na szczycie hierarchii opartej na humanistycznym systemie wartości wywodzącym się z cywilizacji łacińskiej stawiamy godne życie ludzkie, dobro rodziny, interes polskiej racji stanu oraz sprawiedliwy system stosunków społecznych.
- Uznajemy następujące zasady współżycia społecznego:
- miłość do Boga,
- patriotyzm,
- szacunek dla tradycji i obyczajów oraz ich kultywowanie
- prawość,
- umiłowanie nauki,
- czynienie dobra.
- Uznając Boga za źródło najwyższego dobra opowiadamy się równocześnie za pełną tolerancją religijną i wolnością światopoglądu oraz pełnym oddzieleniem religii od państwa.
- Od Arystokracji, Stanu Szlacheckiego, a także osób piastujących godności i urzędy zaufania publicznego wymagamy postawy godnej męża stanu, przestrzegania etykiety i dobrego obyczaju, uznając szlachetność, rycerskość oraz kulturę osobistą za cechy wyróżniające Arystokrację i Stan Szlachecki.
- Wyznając zasadę równości wszystkich wobec prawa sprzeciwiamy się wszelkim związkom wyznaniowym i organizacjom dyskryminującym ludzi, głoszącym nienawiść lub naruszającym ład społeczny oraz zasady tolerancji i wolności.
II. Suwerenność, tożsamość narodowa i pozycja międzynarodowa Państwa Polskiego
- Uznając patriotyzm za jedną z zasad współżycia społecznego dbamy o interes Polski jako suwerennego państwa o mocnej pozycji międzynarodowej, mądrze i odpowiedzialnie kształtującego swoje stosunki z innymi państwami, mając na uwadze zarówno międzynarodowe bezpieczeństwo, jak i maksymalne wykorzystanie potencjału gospodarczego, położenia geograficznego oraz dziedzictwa kulturowego i historycznego.
- Państwo Polskie może zawierać sojusze międzynarodowe i podejmować szeroko rozumianą współpracę z innymi państwami tylko na partnerskich warunkach.
- Unia Polskich Ugrupowań Monarchistycznych jest przekonana, że przynależność Polski do Unii Europejskiej oraz NATO stanowi gwarancję bezpieczeństwa gospodarczego i militarnego oraz traktuje wszelkie próby osłabienia lub podważenia członkostwa Rzeczpospolitej Polskiej w Unii Europejskiej i NATO jak zdradę stanu.
- Państwo Polskie powinno zabiegać o odpolitycznienie i uproszczenie wszelkich procedur związanych z korzystaniem ze środków unijnych, które przyczyniają się do szybszego rozwoju przedsiębiorczości, inicjatyw społecznych i całej gospodarki, wzmacniając pozycję międzynarodową naszego kraju.
III. Prawa obywatelskie
- Rzeczpospolita Polska jest ojczyzną wszystkich Polaków, również tych zamieszkałych poza jej granicami.
- Rzeczpospolita Polska jest krajem narodu polskiego, ale jednocześnie odwołując się do dawnej tradycji tolerancji, jest również otwarta dla wszystkich ludzi, którzy są gotowi przyczyniać się do jej budowy i umacniania oraz przestrzegania prawa polskiego, poszanowania polskich wartości, norm społecznych, obyczajów i tradycji.
- Wszyscy obywatele są równi wobec polskiego prawa bez względu na pochodzenie.
- Obowiązkiem Państwa Polskiego jest przywrócenie z mocy prawa polskiego obywatelstwa Polakom zamieszkałym za granicą oraz zapewnienie im możliwości powrotu do Ojczyzny.
- Państwo Polskie ma obowiązek zapewnienia wszystkim Polakom opieki i ochrony prawno-dyplomatycznej bez względu na kraj ich pobytu i zamieszkania.
- Członkowie Arystokracji i Stanu Szlacheckiego zamieszkali za granicą powinni uzyskać od UPUM wsparcie w działaniach związanych z przywróceniem tytułów i uznaniem przynależności do Arystokracji i Stanu Szlacheckiego.
IV. Założenia ustrojowe dobrze rządzonego państwa
- Przyrodzonym prawem każdego obywatela jest sprawnie funkcjonujący aparat państwowy, zatem interes polskiej racji stanu wymaga ciągłości władzy i hierarchicznej organizacji struktur władzy państwowej.
- Istotnym czynnikiem państwotwórczym jest historyczna świadomość narodowa, dlatego w życiu publicznym, kulturze, obyczajach, oświacie i wychowaniu konieczne jest nawiązanie do ponadczasowych wartości patriotycznych.
- System prawa powinien być prosty, spójny, czytelny i komunikatywny dla każdego. Prawo niezrozumiałe i niemożliwe do wyegzekwowania oraz brak poszanowania prawa są pierwszymi przyczynami bezprawia, anarchii, korupcji i szeroko pojętej demoralizacji życia publicznego.
- Konieczne jest pilne przywrócenie sądownictwu cech wymiaru sprawiedliwości. Sądy muszą być w pełni niezawisłe, a ich orzeczenia respektowane. Sądy muszą działać szybko i konkretnie. Nieakceptowalne jest upolitycznienie spraw sądowych oraz nieuzasadnione przedłużanie ich prowadzenia i pozorowanych działań sądów.
- Uproszczenia wymaga aparat administracji państwowej przez ograniczenie liczby resortów do następujących:
- Spraw Zagranicznych,
- Obrony Narodowej,
- Spraw Wewnętrznych i Administracji,
- Edukacji, Nauki i Kultury,
- Gospodarki,
- Skarbu,
- Finansów,
- Ochrony Zdrowia,
- a także zmniejszenie liczby posłów do 100, a senatorów do 50.
V. Zdrowa i konkurencyjna gospodarka
- Wolnorynkowy charakter gospodarki, wolność prowadzenia działalności gospodarczej, przewidywalność prawa, są niezbędnymi warunkami kapitalistycznego systemy stosunków własności.
- Organy państwa, urzędy i urzędnicy w swoich działaniach wobec obywateli powinny traktować ich z odpowiedzialnością i szacunkiem. W szczególności konieczne jest przywrócenie szacunku wobec przedsiębiorców, których praca i poświęcenie jest źródłem wzrostu gospodarczego. W stosunkach pracy pracodawca powinien z odpowiedzialnością i szacunkiem traktować pracownika, a pracownik w ten sam sposób powinien odnosić się do swojej pracy i pracodawcy.
- Państwo ma obowiązek zapewnienia prawnej ochrony własności prywatnej, o ile jest ona zdobyta uczciwie i legalnie.
- Niedopuszczalna jest ingerencja organów władzy w gospodarkę, gdyż prowadzi do korupcji i przekupstwa oraz ułatwia zawiązywanie struktur mafijnych.
- System podatkowy powinien być prosty, przejrzysty, jednoznaczny i skuteczny. Podatki należy ograniczyć do dochodowego liniowego, od towarów i usług (VAT), od nieruchomości oraz od darowizn.
- Emerytury, renty i inne świadczenia, których źródłem finansowania są środki już raz opodatkowane, powinny być zwolnione z podatku dochodowego.
- Prawo podatkowe musi być jednakowo interpretowane przez urzędy skarbowe, a urzędnicy skarbowi powinni ponosić odpowiedzialność za niewłaściwe zastosowanie przepisów podatkowych wobec płatnika podatku.
VI. Jakość życia
- Na organach państwa spoczywa obowiązek zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych obywateli poprzez zapewnienie:
- dostępu do oświaty oraz nauki i kultury,
- opieki zdrowotnej,
- prawa do mieszkania,
- warunków prawnych sprzyjających uczciwej i sprawiedliwej równowadze na rynku pracy,
- bezpieczeństwa socjalnego oraz publicznego.
- Ustrój gospodarczy państwa powinien opierać się na własności prywatnej, z zachowaniem wpływu państwa na kluczowe sektory gospodarki o charakterze strategicznym (energetyka, sektor paliwowy i zbrojeniowy).
- Ziemia jest najświętszą własnością, największym dobrem i źródłem zapewnienia ludziom egzystencji, dlatego obowiązkiem państwa i wszystkich obywateli jest dbałość o planetę, środowisko, zasoby naturalne, rolnictwo i zrównoważony rozwój.
- Kategorycznie sprzeciwiamy się rabunkowej gospodarce prowadzącej do degradacji środowiska oraz innym działaniom sprzecznym z zasadą poszanowania środowiska. Dotyczy to wszelkich zasobów naturalnych odnawialnych i nieodnawialnych, fauny i flory. UPUM jest za surowym karaniem okrucieństwa wobec zwierząt.
- Opowiadamy się za systemem opieki zdrowotnej i społecznej służącym jak najlepiej zdrowiu narodowemu i zapewniającym wsparcie dla najsłabszych - osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.
- Państwo powinno podjąć zdecydowane działania związane z zapewnieniem dobrej i stabilnej przyszłości Narodu, zapewniając odpowiedni system kształcenia młodego pokolenia oparty na humanistycznych wartościach cywilizacji łacińskiej i umożliwiający młodym Polakom zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do odegrania awangardowej roli w postępie technicznym i cywilizacyjnym oraz poczucia odpowiedzialności za kształtowanie przyszłości.
- Uniwersytety i inne szkoły wyższe zdecydowanie powinny poprawić swoje pozycje w światowych rankingach wyższych uczelni i jednostek naukowych, w związku z czym należy zwiększyć nakłady budżetowe na naukę oraz bezwzględnie odpolitycznić system jej finansowania.
- Należy utworzyć fundusz na rzecz przyszłych pokoleń, który nie będzie mógł być wykorzystywany do jakichkolwiek innych celów.
- Państwo powinno otoczyć troską naukę, aby Polska miała silną i trwałą pozycję wśród krajów o najwyższym poziomie rozwoju technicznego i cywilizacyjnego z pracownikami o wysokich kwalifikacjach, dzięki czemu korzyści wynikające z postępu staną się dostępne dla wszystkich Polaków.
Rzeczpospolita Polska ma ogromną szansę odegrania doniosłej roli w kształtowaniu stosunków międzynarodowych, stając się „mostem między wschodem a zachodem,” wzmacniając swoją pozycję międzynarodową, zabezpieczając w dzięki temu swoje interesy. Program Unii Polskich Ugrupowań Monarchistycznych jest ukierunkowany na działania mające służyć jak najlepszemu wykorzystaniu tej szansy.
- Szczegóły
Rejestr umów zawartych przez partię polityczną Unia Polskich Ugrupowań Monarchistycznych
Rejestr wpłat na rzecz partii politycznej Unia Polskich Ugrupowań Monarchistycznych
- Szczegóły
Nazwa i adres podmiotu: Unia Polskich Ugrupowań Monarchistycznych, Kolegium Heraldyczno-Genealogiczne, ul. Czajkowskiego 45A lok. 10, 51-171 Wrocław;
Redaktor: Julita Podolska; Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; numer telefonu: 71 797 54 52
Strona BIP: https://regencja.cal24.pl
- Szczegóły
Strona 1 z 6