CEREMONIAŁ SZLACHECKI
Uroczystość nadania lub potwierdzenia szlachectwa członkom Unii Polskich Ugrupowań Monarchistycznych odbywa się zwykle w scenerii stylowych wnętrz zamków lub pałaców.
Uczestnicy biorący udział w uroczystości występują w stroju wieczorowym (w pełnej gali z odznaczeniami) zgodnie z Kodeksem Etyki i Etykiety członka UPUM.
Uroczystość szlachecką prowadzi Mistrz Ceremonii, który wita przybyłego Regenta, członków Rady Regencyjnej, honorowych gości, członków UPUM i wszystkich uczestników spotkania. Następnie zwraca się do zebranych, aby powstali z miejsc do intonacji hymnu narodowego.
Regent UPUM wygłasza okolicznościowe przemówienie. Po przemówieniu zabiera głos Mistrz Ceremonii i przedstawia biogramy osób przystępujących do pasowania. Kolejno prezentowane osoby wstają i pozdrawiają zebranych lekkim skinieniem głowy.
Po zakończeniu prezentacji sekretarz Rady Regencyjnej odczytuje uchwałę Konwentu Szlachty i Arystokracji w Rzeczypospolitej Polskiej nadającą lub potwierdzającą szlachectwo.
Każdy wyczytany podchodzi do Regenta, w płaszczu ceremonialnym i klęka na prawe kolano, unosząc lekko głowę i kierując wzrok ku Regentowi. Regent, dotykając mieczem jego lewego ramienia, wygłasza następującą formułkę:
W imieniu Konwentu Szlachty i Arystokracji w Rzeczypospolitej Polskiej nobilituję
(potwierdzam przynależność) do stanu szlacheckiego z przywilejem pieczętowania się herbem Unita, (herbem rodowym …).
Uhonorowany tytułem szlacheckim wstaje. Regent wręcza mu Dyplom Szlachecki i składa gratulacje, ściskając przy tym jego prawicę.
Pasowany odpowiada:
Ku chwale Ojczyzny! Ku chwale Monarchii! Ku chwale Regencji!
Po wręczeniu wszystkich dyplomów Regent odczytuje akt ślubowania, a pasowani powtarzają za nim następujący tekst:
Ja, członek Unii Polskich Ugrupowań Monarchistycznych,
zwolennik dziedzicznej Monarchii Konstytucyjnej w Polsce,
ślubuję:
- służyć ofiarnie Rzeczypospolitej i Narodowi Polskiemu;
- postępować zgodnie z zasadami prawości;
- propagować idee Unii Polskich Ugrupowań Monarchistycznych;
- honorować Statut;
- aktywnie uczestniczyć w ewolucji i rozwoju Unii.
Tak mi dopomóż Bóg!
Uhonorowani ponownie kolejno podchodzą do Regenta, kładą lewą rękę na Biblii lub na klindze szabli, prawą rękę unoszą do góry, dłoń zwróconą w przód, palce wskazujący i środkowe ułożone do ślubowania, (pozostałe zwinięte) – na wysokości oczu i wypowiadają słowo ślubuję, po czym wracają na miejsce.
Ceremoniał kończy odśpiewanie Hymnu UPUM.